Tajniki pozycjonowania – jak odnieść sukces w Internecie?

Jak myślisz, ilu ludzi korzysta z usług wyszukiwarki Google? Otóż – grube miliony, a dokładnie około 93% wszystkich internautów. Bez dobrej pozycji w wyszukiwarce Twoja strona praktycznie nie istnieje. Jak więc zapewnić jej odpowiednie miejsce w rankingu?

CO TO JEST POZYCJONOWANIE STRONY?

Pozycjonowanie (po ang. SEO – optymalizacja pod wyszukiwarki internetowe) to długotrwały proces, dzięki któremu można podwyższyć ranking danej strony w wynikach wyszukiwania. Wysoki ranking diametralnie wpływa na liczbę odwiedzin, a więc i liczbę ewentualnych klientów. Dobrze przeprowadzone pozycjonowanie może przynieść zyski liczone w tysiącach złotych!

Dlaczego wysoki wynik w wyszukiwarce jest taki istotny? Czy nie lepiej byłoby zainwestować w chwytliwą reklamę w mediach? Otóż nie! W dzisiejszych czasach około 85% całego ruchu na stronie pochodzi z wyszukiwania fraz poprzez Google. Pozycjonowanie to dziś najtańsza, a przy tym najskuteczniejsza metoda promocji witryn internetowych.

POZYCJONOWANIE STRONY – O CO NALEŻY WALCZYĆ?

Według przeprowadzonych badań najwięcej kliknięć odnotowuje pierwsza pozycja na liście wyników (wchodzi w nią około 51% osób szukających danej frazy). Każda kolejna propozycja odwiedzana jest już znacznie rzadziej (przykładowo pozycją 10. zainteresuje się już tylko co dziesiąty internauta). Jednocześnie wraz z miejscem w wyszukiwarce spada czas przebywania gościa na odwiedzonej stronie. Tak naprawdę jedynie pierwsze pozycje stanowią więc grę wartą świeczki. Inaczej jest w sytuacji, w której witrynę pozycjonuje się nie na kilka, ale na wiele (nawet setki) fraz. Wtedy nie liczy się konkretne miejsce, ale suma wszystkich sprowokowanych wizyt na stronie.

OD CZEGO ZALEŻY KOLEJNOŚĆ W WYNIKACH WYSZUKIWANIA?

Nie licząc płatnych reklam (a to już temat na inny artykuł), najwyższą pozycję w wyszukiwarce zajmują strony, które zostały rozpoznane przez algorytm Google jako najbardziej wartościowe i najlepiej pasujące do danego zapytania. Sposób działania tego algorytmu jest ściśle tajny i obejmuje około 200 skomplikowanych czynników. Wiemy jednak, że są to przede wszystkim:

1. Czynniki dotyczące treści i działania danej strony
Zalicza się tutaj ilość i częstotliwość dodawania treści w danym serwisie i obecność w tekście słów kluczowych (zwłaszcza w nagłówkach, śródtytułach, w adresie URL). Treści na stronie powinny być unikalne (czyli nieskopiowane) i szybko się ładować, a kod HTML winien być zoptymalizowany.

2. Czynniki związane z popularnością danej strony
Tutaj zaliczamy wspomniane wcześniej linki prowadzące do naszego serwisu. Liczy się ilość i jakość stron zawierających odnośniki, obecność w mediach społecznościowych i łączna ilość prowadzących do nas linków.

JAK POZYCJONOWAĆ STRONĘ?

1. Wyobraźnia internautów nie zna granic. 20-25% fraz wpisywanych codziennie w Google to frazy unikalne, czyli używane po raz pierwszy. To, że wypozycjonujemy stronę dla jednej frazy, np. dla sformułowania „luksusowe samochody”, nie oznacza, że wyskoczy ona wysoko przy zapytaniu o „luksusowe auto”. Dlatego tak ważne jest, żeby pozycjonować stronę dla jak największej ilości haseł (oczywiście dla każdego z nich osobno).
2. Dobrze jest wybierać najbardziej popularne frazy, a przy tym pamiętać, że najskuteczniejsze będzie znalezienie własnej niszy. Pierwsza pozycja po wpisaniu mniej popularnej frazy będzie dla naszej firmy bardziej korzystna, niż szóste miejsce w przypadku tej najczęściej wyszukiwanej. Zamiast skupiać się na pozycjonowaniu serwisu dla hasła „myjnia”, lepiej robić to dla haseł „tania myjnia” lub „myjnia tarnów”.
3. Pozycjonuj lokalnie! Korzystaj z fraz typu „dentysta kraków”, „restauracja trójmiasto”, „mechanik rzeszów”. Jeśli posiadasz lokalny biznes, stwórz własną wizytówkę Google, zdobywaj oceny klientów i obserwuj, jak Twój ranking w wyszukiwarce pnie się w górę.
4. Ranking wyszukiwania Google (tzw. Page Rank) opiera się nie tylko na treści strony, ale i na jej reputacji. Dlatego tak istotne jest umiejętne linkowanie do naszego serwisu. Liczą się tutaj dwie rzeczy: ile osób odsyła do danej witryny i za pomocą jakiego odnośnika. Szczególnie skuteczne jest stosowanie anchorów zawierających konkretne słowa kluczowe – wtedy wyszukiwarka podnosi ranking strony także dla frazy zawartej w odnośniku. Im popularniejsza strona, na której umieścimy link do własnego serwisu, tym lepiej. Oczywiście jest to drobne oszustwo: roboty Google próbują ustalić, czy nasza strona rzeczywiście jest polecana, tymczasem posuwając się do takiego zabiegu polecamy niejako sami siebie. Cały proces musi trochę potrwać: wyszukiwarka musi znaleźć odnośniki i uwzględnić zmiany w rankingu wyszukiwania.

GDZIE UMIESZCZAĆ LINKI DO SWOJEJ STRONY?

  • Możesz dodawać stronę do rozlicznych katalogów, podając jej tytuł, opis i kilka (nie za dużo) słów kluczowych. Pamiętaj, żeby wszystkie wpisane przez Ciebie treści były unikalne i żeby dodać swój serwis do przynajmniej kilkudziesięciu wartościowych katalogów.
  • Wymieniaj się linkami ze stronami o podobnej treści.
  • Wstawiaj odnośniki na portalach społecznościowych: załóż fanpage na Facebooku, konto na Twitterze lub Instagramie, a od razu odnotujesz różnicę w rankingu wyszukiwania.
  • Pisz artykuły! Dodawaj w różnych serwisach teksty na temat powiązany z treścią Twojej strony i wstawiaj w nich link dotyczący chwytliwej frazy. Pamiętaj przy tym, że efekty przyniosą tylko sensowne, klikalne artykuły o wysokiej jakości.
  • Warto pamiętać, że pozycja, którą wypracujemy raz, nie jest nam dana już na zawsze. Bywa i tak, że po jednym dniu wszystko odwraca się do góry nogami. Google często wprowadza zmiany w algorytmie, a konkurencja także robi swoje. Pozycjonowanie strony wymaga więc czujności i stałego zaangażowania.

Pozycjonowanie - Blog

Formularz kontaktowy

Czekamy na Twoją wiadomość