Jak pozycjonować materiały wideo

Jeśli tworzysz w przestrzeni YouTube, z pewnością chcesz, żeby Twoje materiały zostały docenione. Dlatego tak ważne jest, żeby film został dobrze opisany. W przeciwnym razie użytkownicy platformy w ogóle na niego nie natrafią. Źle uploadowane wideo przepadnie w otchłani internetu, najpewniej z mizerną liczbą wyświetleń. Oczywiście nieumiejętnie wyprodukowany film prawdopodobnie i tak nie odniesie sukcesu, co nie zmienia faktu, że nie wolno ignorować absolutnie podstawowych reguł pozycjonowania. Każdy klip wideo, który jest umieszczany na YouTube, powinien wcześniej przejść etap optymalizacji. Jak sprawić, żeby film zyskał lepszą widoczność w serwisie, a więc także w wyszukiwarce Google?

1. PODSTAWĄ JEST CHWYTLIWY TYTUŁ

Zanim zaczniesz ostentacyjnie ziewać, zastanów się nad sposobem, w jaki na co dzień przyswajasz treści napotykane w przestrzeni internetu. Czy klikasz z zapałem w każdy odnośnik, który pojawia się na Twojej drodze? Czy może poświęcasz swój czas tylko i wyłącznie na to, co przyciągnie Twoją uwagę obietnicą ciekawego, oryginalnego materiału? Zauważ, że o sukcesie artykułu w serwisach informacyjnych decyduje kilka słów zawartych w leadzie. Podobnie prezentuje się kwestia ewentualnego powodzenia w przestrzeni YouTube. Wszystko zależy od umiejętnie dobranego, chwytliwego tytułu.

Trzeba pamiętać, że autor klipu ma do dyspozycji jedynie 100 znaków. Te zaledwie kilka słów powinno być przemyślane, intrygujące i zachęcające do obejrzenia materiału. Zalecana długość tytułu to minimum 5 wyrazów, w tym zgrabnie przemycona fraza kluczowa, która będzie służyła wypozycjonowaniu filmu. Jeśli jednak masz pomysł na rozbrajający tytuł, w którym taka fraza wyglądałaby na upchniętą na siłę, lepiej będzie z niej zrezygnować. Ważne, żeby nazwa skutecznie zachęciła użytkowników do kliknięcia w odnośnik. Zazwyczaj sprawdzają się tytuły żartobliwe, szokujące i zawierające jakieś intrygujące pytanie.

2. NAZWA PLIKU MA ZNACZENIE!

To najlepszy dowód na to, ze do optymalizacji klipów wideo na YouTube stosuje się zasady dobrze znane z innych obszarów działań SEO. Udostępniany materiał powinien zawierać w swojej nazwie słowo kluczowe. Ważne, żeby było ono zapisane bez znaków diakrytycznych, czyli bez polskich kropeczek i ogonków. Słowa należy rozdzielać za pomocą dywizu „-”, ponieważ i spacja, i nadużywane podkreślenie „_” są niekorzystne z punktu widzenia optymalizacji. Roboty Google ignorują podkreślniki i czytają całą nazwę jako nierozdzielony ciąg wyrazów. Warto też pamiętać o stosowaniu podstawowych form, np. rzeczowników w mianowniku. Nazwa „jak-wymienic-opona.mp4” zapewni klipowi wyższą pozycję, niż wariant „jak_wymienic_przebitą_oponę.mp4”.

3. DOBRZE DOBRANE TAGI

Żeby ułatwić użytkownikom znalezienie wideo, należy użyć pasujących do materiału, tematycznych tagów. Warto zadbać o to, żeby były one ściśle powiązane z filmem i jego kategorią oraz żeby zawierały słowa kluczowe. Spróbuj postawić się na moment w miejscu statystycznego internauty. Co mógłby wpisać, żeby natrafić na Twój materiał? Czym byłby zainteresowany? Czy używałby przymiotników, np. „nowe”, „najlepsze”, „modne”?

4. PRZYDATNY OPIS

Pod klipem wideo użytkownicy zobaczą sporządzony przez Ciebie opis. Ważne, żeby był on jak najbardziej użyteczny z punktu widzenia odbiorcy. Może być streszczeniem tego, co jest zawarte w klipie, albo zgrabnym uzupełnieniem audiowizualnej treści. Do dyspozycji jest aż 5 tysięcy znaków, ale lepiej nie wyczerpywać limitu na siłę. Podstawową zasadą jest przekazywanie wartościowych, unikalnych informacji. Pod żadnym pozorem nie umieszczaj w opisie chaotycznie zestawionych słów kluczowych! Takie frazy powinny się pojawić, ale w jak najbardziej naturalny sposób (przy czym frazę główną warto umieścić w pierwszych 150 słowach). Dobrym wyjściem jest poświęcenie fragmentu opisu warunkom produkcji, a także zamieszczenie odnośników do stron, na których znajduje się rozwinięcie podjętego w filmie tematu.

5. PO PUBLIKACJI – INTERAKCJA

Niestety, skrupulatne przygotowanie i zamieszczenie filmu to jeszcze nie koniec pracy nad materiałem wideo. Dalszy sukces na YouTube uzależniony jest od systematycznej i zaangażowanej interakcji z widzami. Przede wszystkim należy czytać komentarze i na nie odpowiadać. Jeśli ktoś poświęca swój czas na zapoznanie się z filmem i pozostawienie pytania, autor powinien się za to odwdzięczyć szybką i przemyślaną odpowiedzią. Sama świadomość tego, że po drugiej stronie czeka realna osoba, która zmierzy się z postawionym problemem, zachęca widzów do większego zaangażowania i do kliknięcia (tak pożądanej na YouTube) subskrypcji.

Zauważ, że YouTuberzy, którzy odnoszą ogólnokrajowy lub międzynarodowy sukces, kończą swoje filmy bezpośrednim pytaniem rzuconym w stronę widza. To podnosi odzew w komentarzach i generuje lojalną, zżytą społeczność. Bardzo dobrą metodą jest też publikacja filmów z kategorii „Q&A”, czyli „questions & answers” (po polsku: „pytania i odpowiedzi”). YouTuber po prostu wybiera najciekawsze z komentarzy i nagrywa film zawierający szerokie wyjaśnienia na nurtujące widzów pytania.


Pozycjonowanie - Blog

Formularz kontaktowy

Czekamy na Twoją wiadomość